Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daniil Strahov

10. 4. 2009

Životopis a filmografie

Rodné jméno: Daniil Alexandrovič Strahov (někdy píšou Strachov).

Národnost:
Ruská


Datum a místo narození:
2.3.1976, Moskva

Povolání: Herec

Životopis:

Laureát ceny za nejlepší mužskou roli na festivalu" Moskevské Debuty 97-98 ( kníže Ableuchov, divadelní představení Petěrburg").
Laureát Grand- Prix festivalu " Racek" v nominaci " Osudový muž"(2001, Dorian Gray, divadelní představení "Portrét Doriana Graye".
Laureát ceny za nejlepší mužskou roli na Mezinárodním divadelním festivalu divadelních škol (2002, Platonov, divadelní představení" Bezotcovština" )


Daniil Strahov se narodil 2. března 1976 v Moskvě, v rodině, která nemá žádný vztah k herectví. O divadlo se začal zajímat už během základní školy, kdy se aktivně zúčastnil představení ve školním divadle " Fantazia". V roce 1993, po ukončení střední školy, Daniil nastoupil na MCHAT, kde rok studoval pod vedením Avantgarda Leontěva. Poté se přesunul na Ščukinské divadelní učiliště do ročníku Jevgenije Simonova.
V roce 1996, ještě jako student, Daniil Strahov debutoval ve filmu. Hrál epizodní roli ve filmové grotesce Borise Blanka" Kariéra Artura Ui", podle stejnojmenného románu Bertolda Brechta. Po skončení divadelního učiliště Strahova přijali do Gogolova divadla. A zde byl jeho debut velmi úspěšný. Za roli knížete Ableuchova v divadelní inscenaci" Petěrburg" obdržel cenu na festivalu " Moskevské debuty" za nejlepší mužskou roli.

Následující rolí, která způsobila hodně rozruchu, byla role Čikatila v představení " Věž Čikatila", kterou sehrál po svém odchodu z Gogolova divadla. Strahov si zde zahrál roli masového vraha, který čeká na svojí popravu. V roce 2001 přijali herce do divadla " Za Maloj Bronnoj" a opět se mu dostalo výrazných, neobvyklých rolí. V roce 2001 hrál Strahov Doriana Graye v divadelním představení" Portrét Doriana Graye" a rok poté Caligulu ve stejnojmenném představení. Práce mladého herce byla důstojně oceněna a kromě toho si ho začali všímat filmoví řežiséři.
Na počátku svojí filmové kariéry hrál Daniil epizodní, nevelké role, většinou smolaře a zlodějíčky.Během tří let hrál v deseti různých filmech a seriálech. Za nejvýznamější role z tohoto období lze považovat role Vitalika z kriminálního seriálu " Brigáda". a role Antona ze seriálu " Nejlepší město na zemi".
A potom už přišlo hvězdné období. Hrdý a ušlechtilý baron Korf ze seriálu " Ubohá Nasťa" okamžitě zaujal srdce diváků a takřka přez noc vynesl herce mezi nejpopulárnější osobnosti ruské kinematografie.
Poté, co byl seriál " Ubohá Nasťa" uveden na obrazovky, byl herec prohlášen za skutečný sex-symbol současného ruského filmu. Sám Daniil se ale snaží zbavit se tohoto označení. Za jeho přitažlivým zevnějškem se skrývá totiž krajně seriózní herec. Nemá v úmyslu se opakovat, využívat image, na kterou si divák zvykl. Tím spíš, že si je dobře vědom faktu, že sláva je věc pomíjivá." Dnes tě milují, zítra...." Aby k tomu nedošlo, je nutná každodenní tvrdá práce a na to je Daniil připravený. Navíc sám přiznává, že je workoholik.
Ve stejném roce, kdy se natáčela"Ubohá Nasťa", hrál ještě v seriálech " Děti Arbatu" a "Hvězdář" ( seriál se částečně natáčel v Praze). V " Dětech Arbatu" ztvárnil postavu Jurije Šaroka, notorického zloducha, podle knihy Anatolije Rybakova. Avšak v podání řežiséra Andreje Ešpaje a samotného Strahova není tento Jurij Šarok jenom takovým jako v předloze, ale Daniilův šarok je prostě člověk, který se nikdy neumí správně rozhodnout. Zajisté se provinil špatnými skutky, ale je vinen především proto, že nedokázal jít proti systému. A také proto, že chtěl přežít strašlivou stalinskou dobu. Seriál zaujal stejně tak diváky, jako kritiky a je považován za jednu z nejlepších Strahovových rolí.
V roce 2005 ztvárnil Daniil Strahov postavu kapitána Lisněvského v novém filmu režiséra Alexandra Rogožkina " Peregon" ( film byl promítán v roce 2006 jako soutěžní snímek na 41.MFF v Karlových Varech pod názvem "Tranzit"). Herec je ženatý s herečkou Marií Leonovou

Filmografie:

1. Filmy a seriály:

1996 Kariéra Artura Ui - nová verze
1999 Buďme známí! (seriál) - Vadim
2000 Marosejka 12: Konec sázek (seriál) -Tolik Šatkevič
2001 Novoroční příběhy - Sergej
2001
Detektivové, film 4: Ztracený Adonis
2001 Polární záře (film) - Vadim
2001 Pátý úhel (seriál, 10 dílů) - Edik
2002 Brigáda (seriál, 15 dílů) - Vitalij Suchotskij
2002 Willisy (seriál) - manažer
2002 Hlavní role (seriál, 12 dílů) - Sandy
2002 Ženská logika 2 (film) - Dmitrij Tkačenko
2003 Nejlepší město na zemi (seriál, 24 dílů) - Anton
2003 Jevlampija Romanova: Manikúra pro nebožtíka (seriál)- Michail Romanov
2003 Vždy říkej "vždy" (seriál, 8 dílů) - Dmitrij Grozovskij
2003 Ubohá Nasťa (seriál, 127 dílů)- Vladimír Korf
2004 Děti Arbatu (seriál, 16 dílů) - Jurij Šarok
2004 Hvězdář (seriál, 12 dílů) - Viktor Kostromitin
2004 Vždy říkej "vždy" 2 (seriál, 8 dílů) - Dmitrij Grozovskij
2004 Obchodníci ( seriál, 4 díly) - Nikita Ikuškin
2005 Bouřková rána (seriál , 4 díly) - Pankratov
2005 Talisman lásky ( seriál, 60 dílů) - Daniil Dronov
2006 Tranzit (film) - Lisněvskij
2006 Vždy říkej "vždy" 3 (seriál, 8 dílů) - Dmitrij Grozovskij
2006 Hořký listopad (film) - Oleg Radin
2007 Láska na ostří nože (seriál, 4 díly) - Alexandr Nikolajevič Loginov


2. Divadlo

1997-2004 Petrohrad (divadlo Gogola) - Nikolaj Ableuchov
1999 Dvanáctá noc ( divadlo Mossovětu) - Sebastian
1999 Benátský kupec (divadlo Mossovětu)- marokánský princ
2000 Věž Čikatila (mezinárodní projekt)- Čikatilo
2001-2005 Bezotcovština ( Platonov)(divadlo GITISu) - Michail Platonov
2001 Portrét Doriana Graye ( divadlo na " Maloj Bronnoj") - Dorian Gray
2001 Divadlo vrah ( divadlo Armena Džigarchanjana) - Simon Gaskoin
2002 Caligula ( divadlo na " Maloj Bronnoj") - Caligula
2004 Romeo a Julie ( divadlo Vachtangova) - Paris
2005 Kouzelná bylina (Mandragora) ( divadlo " Společenství herců Taganky) - Kallimako